Lange reis naar huis
Nadat nazi-Duitsland verslagen is en de Tweede Wereldoorlog in Europa voorbij is, keren de meeste mannen weer terug naar Nederland. Veel van hen zitten onder de luizen of zijn ziek. De weg naar huis duurt voor sommige mannen wel maanden.
Geen warm welkom
Eenmaal terug in Rotterdam blijken veel mannen gewond of getraumatiseerd. Ook krijgen ze niet allemaal een warm welkom. ‘Waarom ben je dan gegaan?’ krijgen de mannen vaak te horen. Daarnaast zaten de achterblijvers ook niet te wachten op hun verhalen. De gezinnen in Rotterdam hadden het ook slecht gehad. De focus lag op de wederopbouw en de toekomst. Wat was gebeurd, was gebeurd.
Trauma
Dit alles heeft ervoor gezorgd dat er weinig over de razzia is gesproken. Veel mannen hebben een trauma opgelopen. Veel verhalen over de razzia die we nu kennen, zijn pas jaren later het eerst gedeeld of opgeschreven.
De bron
De foto, gemaakt door H. Langelaar, toont de terugkomst van dwangarbeiders op het plein voor Station Delftse Poort (de voorloper van Rotterdam Centraal). De foto is genomen op 2 juni 1945, nog geen maand na de bevrijding.